Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok

720 072 059

Těžká újma na zdraví po dopravní nehodě. Jak na odškodnění.

Těžká újma na zdraví po dopravní nehodě

Těžká újma na zdraví po dopravní nehodě. Pomůžeme vám získat kompenzaci za újmu na zdraví po dopravní nehodě.

Nezaviněná dopravní nehoda

Zajímá vás, kdo má nárok na odškodnění po dopravní nehoda a zda jste to zrovna vy? Nárok na odškodnění má každý poškozený, který při dopravní nehodě utrpěl újmu na zdraví a zároveň není jejím výlučným viníkem.

Nárok na odškodnění za újmu na zdraví se nevztahuje pouze na řidiče motorových vozidel. Poškozenými mohou být:

  • spolujezdci,
  • cyklisté,
  • chodci,
  • cestující ve veřejné dopravě.

Těžká újma na zdraví po dopravní nehodě zpravidla znamená trestní stíhání viníka nehody, kdy o vině rozhoduje většinou trestní soud. Policejní vyšetřování je tedy důležité k řešení odškodnění.

Nevíte si rady s procesem odškodnění? Těžká újma na zdraví po dopravní nehodě? Využijte konzultaci zdarma s naším právníkem (telefonicky, online nebo osobně):

Těžká újma na zdraví po dopravní nehodě

Těžká újma na zdraví po dopravní nehodě je vážným následkem, který výrazně ovlivňuje život poškozené osoby. Zpravidla zahrnuje závažná zranění, jako jsou zlomeniny, poranění páteře, poškození mozku nebo trvalé zdravotní následky.           

Pokud jste utrpěli těžkou újmu na zdraví po dopravní nehodě, máte právo na odškodnění, které může zahrnovat:

  • Bolestné – kompenzace za utrpěnou fyzickou i psychickou bolest.
  • Náhradu nákladů léčení – pokrytí výdajů spojených s nákupem léků, zdravotních pomůcek nebo fyzioterapií.
  • Náhradu cestovného – kompenzace nákladů spojených s dopravováním do zdravotnických zařízení v souvislosti s dopravní nehodou.
  • Náhradu nákladů péče o nesoběstačnou osobu.
  • Ušlý výdělek zaměstnance nebo OSVČ – odškodnění za ušlý zisk během dočasné pracovní neschopnosti.
  • Ztížení společenského uplatnění – odškodnění za trvalé následky.
  • Další náklady – například odškodnění další nemajetkové újmy.

Je důležité mít na paměti, že nárok na odškodnění se vztahuje nejen na vážná zranění, ale i na zranění méně závažná, jako jsou například pohmožděniny či odřeniny.

Tip od právníka: Odškodnění můžete požadovat buď přímo od viníka nehody, nebo od jeho pojišťovny z povinného ručení. Z našich zkušeností vám doporučujeme obrátit se rovnou na pojišťovnu. Zrychlíte tak celý proces odškodňování.

odškodnění po dopravní nehodě v roce 2025

Právo na bolestné pro poškozeného

Bolestné po dopravní nehodě představuje finanční náhradu především za fyzickou újmu, tedy za zranění způsobená při autonehodě. Jedná se o kompenzaci bolesti, kterou poškozený musel snášet během nehody a v období bezprostředně po ní.

Bolestné se odškodňuje na základě bodového systému, kdy Metodika Nejvyššího soudu obsahuje seznam jednotlivých úrazů. Každému z nich je přiřazen určitý počet bodů, a to podle jeho závažnosti. Jednotlivé body se pak sčítají.

Výše jednoho bodu je poté stanovena jako jedno procento hrubé měsíční mzdy za kalendářní rok předcházející roku, v němž se stala dopravní nehoda.

Pro letošní rok 2025 je hodnota jednoho bodu 461,65 Kč.

Těžká újma na zdraví po dopravní nehodě vždy zahrnuje řešení odškodnění bolestného.

Pro vaši představu uvádíme příklady některých ze zranění v roce 2025, které obsahuje Metodika.

Zranění

Počet bodů

Výše odškodnění

Rána nosu/ucha

5

2.308,- Kč

Zlomenina korunky

10

4.617,- Kč

Lehký otřes mozku

20

9.233,- Kč

Otřes krční míchy

60

27.699,- Kč

Poranění bránice

100

46.165,- Kč

Zlomenina kyčelní kosti

150

69.248,- Kč

Tip od právníka: K řešení odškodnění bolestného nemusíte vyčkávat až po ukončení léčby nebo pracovní neschopnosti. Řešit bolestné můžete začít již po prvotním ošetření nebo ukončení hospitalizace.

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky po dopravní nehodě se mohou projevovat různými způsoby, například bolestí páteře, omezenou hybností končetin, přetrvávající fyzickou bolestí či psychickými obtížemi. Oběti autonehod obvykle uplatňují nárok na odškodnění za bolestné, ušlý výdělek nebo náklady na léčení a cestovné. Často si však nejsou jistí, kdy a jak žádat o odškodnění za trvalé následky nehody.

Odškodnění za trvalé následky se zpravidla řeší přibližně rok po nehodě a právně se označuje pojem ztížení společenského uplatnění.

Těžká újma na zdraví po dopravní nehodě obvykle zahrnuje řešení ztížení společenského uplatnění.

Těžká újma na zdraví po dopravní nehodě
Těžká újma na zdraví po dopravní nehodě

Jaká je výše odškodnění za trvalé následky?

Výše odškodnění za trvalé následky po dopravní nehodě se liší případ od případu. Ovlivňuje ji zejména věk poškozeného a míra omezení, která mu zranění způsobila v osobním, pracovním, sociálním, sportovním, kulturním či rodinném životě.

Obecně platí, že u méně závažných trvalých následků se odškodnění pohybuje do 300.000,- Kč, u středně vážných mezi 300.000,- Kč až 1.000.000,- Kč, a v nejzávažnějších případech může dosahovat až milionových částek.

Stanovit správnou výši odškodnění za trvalé následky bývá pro poškozené složité a vyžaduje odborné posouzení.

Těžká újma na zdraví po dopravní nehodě a získání maximálního odškodnění? Využijte posouzení odborníkem, který rozumí výpočtu dle Metodiky Nejvyššího soudu.

Podívejte se na video s naším právníkem JUDr. Zbyňkem Drobišem k tématu odškodnění trvalých následků autonehody:

Pozor na formuláře pojišťovny

V praxi probíhá odškodnění za bolestné nebo trvalé následky tak, že pojišťovna vozidla viníka nehody zašle poškozenému formulář, který má nechat vyplnit svým ošetřujícím lékařem. Po jeho odeslání zpět pojišťovně obdrží poškozený určitou částku jako kompenzaci za bolestné.

Tento postup však nedoporučujeme, kdy se setkáváme s chybami, které formuláře vyplněné od ošetřujícího lékaře obsahují. Řadí se mezi ně například opomenutí některého ze zranění.

Jak tedy postupovat správně? Místo vyplnění formuláře od pojišťovny ošetřujícím lékařem si nechte vypracovat znalecký posudek. Tento posudek vyhotoví odborný lékař specializovaný na práci s Metodikou Nejvyššího soudu. Znalecký posudek vám zajistí správný výpočet bolestného.

Pro naše klienty vždy zajišťujeme a hradíme tento posudek prostřednictvím spolupracujícího znalce, aby byla výše odškodnění stanovena správně. 

Těžká újma na zdraví po dopravní nehodě vyžaduje správný výpočet odškodnění.

Trestní řízení vůči viníkovi nehody

Jestli chcete zvýšit své šance na získání spravedlivého odškodnění po dopravní nehodě, je klíčové sledovat průběh trestního řízení souvisejícího s autonehodou. V případech, kdy při nehodě dojde ke zranění, se obvykle vede trestní řízení proti viníkovi nehody. Viník může čelit trestnímu stíhání za způsobení újmy na zdraví z nedbalosti nebo za závažnější případ těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Sledování průběhu trestního řízení je zvláště důležité v případech, kdy je poškozenému přisouzena částečná odpovědnost za nehodu. Spoluodpovědnost totiž může to vést ke snížení výše odškodnění.

Pojišťovny pečlivě sledují celý průběh trestního řízení a většinou odmítají vyplatit odškodnění, dokud nejsou potvrzeny všechny klíčové okolnosti nehody.  U složitějších nebo sporných případů často čeká na konečné rozhodnutí soudu, než přistoupí k vyplacení náhrady škody.

JUDr. Zbyněk Drobiš a Mgr. Radek Novotný – specializovaní právníci pro oběti autonehod

Právní pomoc poškozeným

Těžká újma na zdraví po dopravní nehodě. Potřebujete pomoc s odškodněním po dopravní nehodě a nevíte, jak postupovat vůči pojišťovně? Obraťte se na nás. Jsme advokátní kancelář specializovaná na vymáhání odškodnění po dopravních nehodách.

Nabízíme vám bezplatnou úvodní konzultaci, během které posoudíme váš případ a doporučíme vám nejvhodnější postup k dosažení spravedlivé kompenzace. Zajistíme pro vás kompletní právní podporu v celém procesu získávání odškodnění.

© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies