Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok
Řešíte odškodnění bolestného po autonehodě a nevíte si rady? Poradíme v tomto článku.
Zranění při nezaviněné autonehodě obvykle zakládá právo poškozeného žádat odškodnění bolestného od pojišťovny vozidla viníka nehody z povinného ručení. Bolestné po autonehodě je často první náhrada, která je k řešení pro odškodnění. Bodové hodnocení úrazu po autonehodě je tedy spojeno s bolestným po autonehodě.
Bolestné po autonehodě lze žádat nejen pro zlomeniny a vážnější zranění při dopravní nehodě, ale také pro lehká zranění – pohmožděniny, natažení krční páteře, lehký otřes mozku, apod.
Bolestné po autonehodě představuje náhradu nemajetkové újmy, které je zakotvena v občanském zákoníku. Výpočet bolestného není přímo stanoven v občanském zákoníku, a proto se výpočet řídí Metodikou Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví. Tuto Metodiku uznávají pojišťovny i soudy pro bodové hodnocení úrazu po autonehodě z hlediska řešení bolestného.
Každé zranění je hodnoceno body dle Metodiky, kdy hodnota jednoho bodu bolesti je pro každý rok jiná. V roce 2021 činí hodnota jednoho bodu částku ve výši 356,11 Kč.
Konkrétní příklad pro bodové hodnocení úrazu po autonehodě pro některá zranění v roce 2021:
Zlomenina klíční kosti úplná, s dislokací, tříštivá 80 bodů 28.489,- Kč
Vymknutí ramenního kloubu 50 bodů 17.806,- Kč
Zlomenina kosti hlezenní – bez dislokace 60 bodů 21.367,- Kč
– s dislokací 100 bodů 35.611,- Kč
– tříštivá 150 bodů 53.417,- Kč
Při autonehodě však poškozený obvykle utrpí více zranění, a proto se bodové hodnocení bolestného sčítá pro všechny zranění.
Jak na bodové hodnocení úrazu po autonehodě? Pojišťovna vozidla viníka nehody zpravidla zasílá poškozenému formulář k odškodnění bolestného s instrukcí, aby formulář vyplnil ošetřující lékař poškozeného. Následně je tento formulář zaslán poškozeným zpět do pojišťovny a oběť autonehody obdrží nějaké odškodnění bolestného.
Tento postup využití formuláře však nedoporučujeme z těchto důvodů:
V odškodňovací praxi se tak můžeme setkat se zbytečným krácením odškodnění bolestného. K výpočtu bolestného doporučujeme využít znalecký posudek dle Metodiky Nejvyššího soudu, kdy náklady posudku lze uplatnit k odškodnění od pojišťovny.
Základní bodové hodnocení úrazu po autonehodě lze navýšit pro komplikace. Rozlišují se tyto stupně komplikací pro zvýšení odškodnění bolestného:
Vyžaduje krátkodobou léčbu, neprodlouží léčbu pro základní diagnózu. Nemá prokazatelný vliv na celkový stav (např. povrchní rozpad nebo infekce rány, psychická alterace).
Vyžaduje dlouhodobou léčbu nebo další operaci, může prodloužit léčbu pro základní diagnózu nebo vyžaduje další operace (např. flebotrombóza, selhání osteosyntézy, hluboká infekce rány, compartment syndrom).
V akutní fázi prudce zhorší zdravotní stav, vyžaduje intenzivní léčbu místní nebo celkovou, více reoperací (např. rozpad anastomozy, pneumonie, břišní compartment syndrom).
Celková, přechodně ohrožuje život, závažně ohrožuje zdraví (např. orgánové selhání, kardiopulmonální resuscitace).
Specializovaný znalec při výpočtu bolestného tak zvažuje, zda s ohledem na komplikace nevyužije některé navýšení bolestného.
Bolestné po autonehodě uplatňuje poškozený u pojišťovny vozidla viníka nehody z tzv. povinného ručení. Bodové hodnocení úrazu lze vypočítat po propuštění z prvotní hospitalizace nebo po prvotním ošetření, když neproběhla hospitalizace poškozeného. Není nutné vyčkávat na budoucí reoperace k výpočtu, protože další operace lze jednoduše řešit doplatkem bolestného.
Bolestné po autonehodě je naše specializace, kdy zajistíme a uhradíme pro poškozeného posudek a zastoupíme při jednání s pojišťovnou vozidla viníka nehody k získání bolestného. Nejprve nás nezávazně kontaktujte a následně se s vámi spojíme k domluvě postupu nebo konzultaci zdarma.
© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies