Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok
Dopravní nehoda se zraněním? Poradíme, jak získat co nejvyšší bolestné po dopravní nehodě v letošním roce.
Bolestné po dopravní nehodě je finanční kompenzace za újmu na zdraví, tedy za zranění utrpěná při autonehodě. Konkrétně je bolestné odškodnění bolesti, kterou musel poškozený trpět při nehodě a bezprostředně po ní.
Bolestné lze odškodnit nejen u běžných zranění typu zlomenin, ale také za lehčí zranění pohmožděnin.
Potřebujete rychlou právní radu k řešení odškodnění po dopravní nehodě? Využijte konzultaci zdarma s naším právníkem, kterou lze realizovat telefonicky, e-mailem nebo osobně:
Odškodnění za zranění může získat každý poškozený, který utrpěl v důsledku dopravní nehody nějakou újmu na zdraví a není výlučným viníkem nehody.
Nehody jsou nedílnou součástí provozu na silnicích a mohou mít různou podobu. Pro získání odškodnění není důležité, zda došlo ke srážce dvou motorových vozidel, automobilu s cyklistou, ke srážce chodce nebo zda se jedná o nehodu hromadné dopravy.
Nejste si jisti, zda máte právo na odškodnění po dopravní nehodě se zraněním? Nezávazně nás kontaktujte ke konzultaci vašeho odškodnění.
Podle občanského zákoníku by měl viník nehody nahradit újmu poškozeným, žádost o bolestné je tedy možné uplatnit přímo u viníka. Ve většině případů ale bude efektivnější, pokud se obrátíte rovnou na pojišťovnu, která stejně ve výsledku odškodnění vyplácí. Přímá komunikace s pojišťovnou vozidla viníka nehody bývá rychlejší a jednodušší než zprostředkovaná domluva přes viníka.
Odškodnění bolestného po dopravní nehodě se poskytuje z povinného ručení vozidla, kterým byla nehoda způsobena. I v případě, že viník nemá povinné pojištění, nárok na odškodnění stále trvá. Náhradu poskytne Česká kancelář pojistitelů, která následně sama zařídí vymáhání peněz z viníka.
Bolestné po autonehodě však vyžaduje správnost výpočtu.
Pro získání odškodnění je často klíčové vyšetřování policie. Ta totiž objektivně určí viníka nehody, z jehož pojištění vozidla je následně plnění poskytováno. Doporučujeme policii ke každé dopravní nehodě přivolat, i kdyby se na první pohled zdálo, že nenastaly velká zranění. Viníci jsou často přesvědčeni o tom, že nehodu nezavinili a pojišťovna do rozhodnutí policie nechce poskytnout odškodnění.
Ve velké části případů lze získat odškodnění dopravní nehody ještě před skončením policejního vyšetřování.
Podívejte se na video s naším právníkem JUDr. Zbyňkem Drobišem k řešení odškodnění dopravní nehody:
Bolestné je jednou z nejčastěji uplatňovaných náhrad po dopravní nehodě.
Jelikož lze výši bolestného stanovit většinou hned po zjištění rozsahu zranění, která poškozený při nehodě utrpěl (tedy po prvním lékařském vyšetření), uplatní se bolestné jako první náhrada. Případné komplikace nebo další operace lze totiž snadno vyšetřit doplatkem bolestného.
Nejvyšší soud pro účely stanovení výše bolestného vytvořil bodový systém zvaný Metodika ke stanovení nemajetkové újmy na zdraví. Odpovědný lékař sestaví pomocí Metodiky bodové hodnocení bolestného. Metodika rozděluje zranění do několika kategorií a ke každému přiřazuje určitý počet bodů podle závažnosti. Celkový počet bodů, které hodnotící lékař stanovil jako základní výměru bolestného, může být následně navýšen v důsledku komplikovanosti léčby.
Výpočet není však snadný. Pro naše klienty zajistíme a uhradíme posudek na bolestné od našeho spolupracujícího znalce.
Hodnota jednoho bodu bolestného je závislá na růstu průměrné mzdy, takže se každý rok mění. Bodový systém tímto způsobem zůstává stále aktuální a není třeba ho každoročně upravovat. Jeden bod se rovná jednomu procentu průměrné mzdy v roce, který předcházel roku, v němž vznikla povinnost bolestné měřit (v němž se stala nehoda). To znamená, že pro rok 2025 je jeden bod v Metodice roven jednomu procentu průměrné mzdy za rok 2024.
Pro představu, v jakém rozmezí se pohybuje odškodnění bolestného, můžete nahlédnout do tabulky (částky jsou ale pouze orientační):
Druh zranění |
Přibližná výše odškodnění |
Povrchní poranění nosu |
2 200 Kč |
Zhmoždění kolena |
4 400 Kč |
Zlomenina žebra |
8 800 Kč |
Vymknutí zápěstí |
22 000 Kč |
Zlomenina čéšky |
30 750 Kč |
Traumatická amputace v úrovni kolena |
od 145 000 Kč |
Tradiční postup pro odškodnění bolestného je v režii pojišťovny vozidla viníka nehody:
My však tento postup nedoporučujeme, a to hned z několika důvodů. Neproškolený lékař nemá dostatek znalostí k práci s Metodikou, a tak může zbytečně docházet k chybám při výpočtu. To v důsledku způsobí, že je poškozenému vyplacena nižší částka za bolestné po autonehodě, než na kterou by měl opravdu nárok.
Nejčastějšími chybami, se kterými se pravidelně setkáváme, jsou:
Nechte si namísto formuláře od pojišťovny vypracovat znalecký posudek. Znalec je lékař, který je přímo specializovaný k práci s Metodikou. Pojišťovna navíc náklady na zhotovení znaleckého posudku proplatí, takže není důvod, proč se na znalce neobrátit.
My pro naše klienty vždy zajistíme i uhradíme kvalitní znalecké posudky ke správnému stanovení výše bolestného.
Zpravidla bude porušení dopravních povinností klasifikováno jako přestupek, v některých případech ale může být proti viníkovi zahájeno i trestní řízení. Poškození mají v trestním řízení právo vystupovat a ideálně by měli být o jeho průběhu informovaní, a to zejména kvůli případnému stanovení spoluzavinění.
Během trestního řízení může být určeno, že se poškozený podílel na vzniku nehody. V takovém případě je stanovena procentuální výše spoluodpovědnosti, o níž je následně získané odškodnění kráceno. Spoluodpovědnost zakládají skutečnosti jako je například nenasazení ochranné přilby u cyklisty nebo nepřipoutání se bezpečnostními pásy v automobilu. U spolujezdce zakládá spoluodpovědnost například to, že vědomě nastoupil do automobilu k opilému řidiči.
K odškodnění bolestného po autonehodě se můžete také podívat na naše video:
Poškozený se může nechat v trestním řízení právně zastoupit. Advokát může hájit zájmy poškozeného a aktivně zjišťovat informace o postupu v řízení. Advokát bude zpravidla provádět úkony jako je nahlížení do spisu, přítomnost u výslechu viníka nehody nebo zastupování u hlavního líčení.
K samotnému získání odškodnění ale není často nutné se soudit. Odškodnění lze získat i mimosoudní cestou pomocí vyjednávání s pojišťovnou. I při mimosoudním vymáhání se ale vyplatí vyhledat pomoc advokáta, který bude za poškozeného s pojišťovnou vyjednávat.
Vedle bolestného jako základní náhrady újmy na zdraví lze žádat i další náhrady, které zaručuje zákon. Jedná se například o ušlý výdělek či náklady vynaložené k péči o zdraví. Spadá sem cestovné do zdravotnických zařízení, náklady na léky nebo zdravotnické pomůcky a náklady na péči nad úroveň standardní rodinné solidarity. Zpravidla největší náhradou, kterou lze po autonehodě získat, je ztížení společenského uplatnění (odškodnění trvalých následků).
Náhrady se liší i tím, že se uplatňují v jinou dobu. Bolestné je možno stanovit brzy po nehodě, náklady na péči o zdraví a ušlý výdělek se zpravidla uplatní po ukončení pracovní neschopnosti. Odškodnění trvalých následků je možno podat až po relativním ustálení zdravotního stavu, takže se v praxi uplatňuje až jeden rok po nehodě.
Rádi vám pomůžeme získat finanční odškodnění za zranění utrpěná v důsledku dopravní nehody. Můžete se na nás nezávazně obrátit, první konzultace k případu je zdarma.
Naše práce stojí na těchto principech:
© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies