Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok

734 704 914

Odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě v roce 2025

odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě v roce 2025

Poskytujeme specializovanou právní pomoc při řešení odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě včetně zastoupení v trestním řízení vůči viníkovi nehody. Více informací se dočtete v našem článku.

Smrtelná dopravní nehoda

V České republice každoročně nastane okolo 500 smrtelných dopravních nehod. Jako kompenzaci za utrpení spojené se ztrátou blízké osoby mají pozůstalí nárok na finanční odškodnění. Přestože finanční kompenzace nemůže plně nahradit ztrátu milované osoby, může poskytnout nezbytnou podporu v obtížném období a pomoci rodině se vyrovnat s tragickými následky nehody.

Pro získání odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě je nutné projít procesem, který vyžaduje pečlivé zvažování právních nároků. Hlavní podmínkou pro získání odškodnění je nezaviněná nehoda zemřelého. Stejně jako u autonehod s ublížením na zdraví platí, že ten, kdo nehodu výlučně zavinil, má nárok na odškodnění.

Potřebujete rychlou právní radu při řešení odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě? Využijte konzultaci zdarma s naším advokátem, kterou lze realizovat telefonicky, e-mailem nebo osobně:

Trestní řízení vůči viníkovi nehody

Smrtelná dopravní nehoda má obvykle dvě roviny pro pozůstalé, a to trestní řízení vůči viníkovi nehody pro usmrcení z nedbalosti a řešení odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě s pojišťovnou vozidla viníka nehody.

Pozůstalí by měli být aktivní a zajímat se o průběh trestního řízení vůči viníkovi nehody, jelikož případné negativní závěry v trestním řízení mají obvykle vliv na odškodnění.

odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě v roce 2025
Naši specializovaní advokáti pro oběti nehod – JUDr. Drobiš a Mgr. Novotný

Na jaké odškodnění mají pozůstalí nárok?

Každá nehoda vzniká za jiných okolností, proto se nároky jednotlivých poškozených mohou lišit případ od případu. Nicméně většinou mají pozůstalí nárok na tyto náhrady:

  • odškodnění duševních útrap,
  • odškodnění nákladů pohřbu,
  • výživné pro pozůstalou blízkou osobu.

Podívejte se také na video s naším právníkem JUDr. Zbyňkem Drobišem k odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě:

Duševní útrapy po smrtelné nehodě

Odškodnění duševních útrap představuje zpravidla největší finanční kompenzaci pro pozůstalé. Nárok na odškodnění duševních útrap naleznete v občanském zákoníku, výše náhrady však není pevně stanovena a vyvíjí se zejména pomocí soudní praxe.

Tato náhrada je určena pro nejbližší osoby zemřelého, zpravidla se tedy jedná o děti, rodiče, manžela či manželku, vnuky, zkrátka nejbližší rodinu nebo partnery. Pro další rodinné příslušníky je také možné uplatnit odškodnění, většinou ale nebývá ohodnoceno tak vysokou částkou, jako pro úzkou rodinu.

Výše odškodnění duševních útrap pro blízkou osobu zemřelého se v roce 2025 pohybuje kolem 500 000 Kč až 1 200 000 Kč.

Pro získání nejvyšší možné kompenzace je potřeba prokázat blízké vztahy se zemřelým a hloubku duševních útrap po jeho smrti. K odškodnění duševních útrap doporučujeme vyhledat pomoc zkušeného advokáta, který zajistí spravedlivé odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě s ohledem na bolest po nedávné ztrátě blízké osoby.

Dopravní nehoda s následkem smrti

Odškodnění nákladů vynaložených na pohřeb

Kromě duševních útrap mohou pozůstalí žádat i odškodnění nákladů vynaložených na pohřeb. Zde spadají nejen náklady na samotné pohřební služby, ale i široké spektrum dalších výdajů. Jedná se například o náklady na zřízení pomníku, nájem hrobového místa, náklady na smuteční hostinu, smuteční oděv či na nákup květin. Všechny tyto náklady jsou považovány za součást celkového finančního zatížení, které pozůstalí musí nést, a proto mohou být nárokovány jako součást odškodnění.

Náhrada nákladů na výživné

Další možné odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě je poskytováno ve formě tzv. výživného. Na výživné mají nárok osoby, které byly na zemřelém finančně a materiálně závislé, typicky manžel nebo děti zemřelého. Stanovení výživného je komplexní záležitostí a závisí na specifických okolnostech každého případu, proto doporučujeme konzultaci s advokátem specializujícím se na tuto oblast.

Pozůstalý manžel nebo potomek má zpravidla nárok na sirotčí nebo vdovský důchod, který však nevylučuje možnost získat další výživné formou odškodnění.

odškodnění po dopravní nehodě 2024

Kde uplatnit žádost na odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě?

Odškodnění pro pozůstalé u smrtelné dopravní nehody lze získat několika způsoby:

  • buď přímo od viníka,
  • nebo od pojišťovny vozidla viníka z povinného ručení,
  • soudně, mimosoudně nebo přihlášením náhrady škody do trestního řízení.

Poradíme vám, jaká cesta je ze zkušenosti naší právní praxe nejefektivnější.

Odškodnění mimosoudní cestou

Přestože lze vymáhat odškodnění přímo od člověka, který nehodu zavinil, rychlejší a jednodušší bývá komunikovat rovnou s pojišťovnou vozidla viníka nehody.

Poškození se také často mylně domnívají, že pro získání finanční kompenzace po autonehodě je nutné se soudit. Z našich zkušeností je efektivnější a časově výhodnější vyřešit spor s pojišťovnou mimosoudně, pokud nehrozí promlčení.

Každý případ je však jiný a liší se individuálními okolnostmi. Může tedy existovat i scénář, kdy je výhodné podat žalobu nebo přihlásit náhradu škody do trestního řízení. Postup pro vymáhání náhrady je proto vhodné vždy konzultovat s právníkem, který se tomuto oboru věnuje.

Při mimosoudním řešení odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě je třeba postupovat tak, aby bylo vymoženo co nejvyšší odškodnění.

Kdy žádat o odškodnění?

Doporučujeme zahájit proces vymáhání odškodnění co nejdříve po nehodě, přestože například není ještě ukončeno trestní řízení vůči viníkovi nehody. Proč? Dle stanoviska pojišťovny vozidla viníka nehody k uplatněnému odškodnění lze například zjistit, zda pojišťovna aplikuje nějakou spoluodpovědnost, kterou je pak nutné efektivně řešit v trestním řízení.

Odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě a trestní řízení vůči viníkovi nehody jsou navzájem provázané procesy, které je potřeba správně hlídat a uplatňovat v nich svá práva k získání odškodnění.

Pokud se například není možné dohodnout s pojišťovnou na výši odškodnění pro pozůstalé a trestní řízení ještě není ukončeno, pak lze často zvážit možnost uplatnění odškodnění do trestního řízení, které je pro pozůstalé někdy vhodná strategie.

Zmocněnec pozůstalých v trestním řízení má řadu práv k uplatnění k dozoru nad trestním řízení. Může nahlížet do trestního spisu, účastnit se výslechu viníka, přihlašovat škodu anebo se účastnit hlavního líčení u trestního soudu.

Právní pomoc pozůstalým po autonehodě

Pomůžeme vám získat odškodnění za ztrátu blízké osoby v důsledku dopravní nehody a zastoupíme vás v trestním řízení proti viníkovi nehody.

První konzultaci k případu poskytujeme zdarma.

  • Naše odměna není v hodinové sazbě, ale procentuální podíl z vymoženého odškodnění (4-8 %).
  • U nezletilých klientů nemáme ani podílovou odměnu, kdy naši práci hradí pojišťovna.
  • Odměna není hrazena předem, ale až z vymoženého odškodnění.
  • Pracujeme na základě zásady „žádná výhra, žádná odměna“. Když nevymůžeme žádné odškodnění, tak nám nic nehradíte.

Neváhejte se na nás nezávazně obrátit k řešení odškodnění pozůstalých po autonehodě v roce 2025.

© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies