Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok

734 704 914

Odškodnění za duševní útrapy po autonehodě

odškodnění za duševní útrapy

Každý rok na českých silnicích přichází o život několik stovek lidí. Tato tragédie zasahuje stovky rodin, které se kromě hluboké emoční ztráty musí vypořádat i s praktickými otázkami, jako je žádost o odškodnění za duševní útrapy. Mnoho lidí neví, že mají na odškodnění nárok, ani jak o něj správně požádat. V článku se dozvíte, jak na to.

Kdo má právo na odškodnění za duševní útrapy

Podle občanského zákoníku mají na odškodnění za duševní útrapy nárok:

  • manžel/manželka;
  • partner/partnerka;
  • rodiče;
  • děti;
  • další blízké osoby (např. vnuci, prarodiče, sourozenci apod.).

Pro nárok na odškodnění za duševní útrapy je klíčové, aby zemřelý nebyl označen jako výlučný viník dopravní nehody. Pokud nebyl výhradním viníkem nehody, mají pozůstalí obvykle právo žádat odškodnění za duševní útrapy. 

Nevíte si rady, jak získat nebo řešit odškodnění za duševní útrapy? Využijte konzultaci zdarma s naším právníkem, kterou lze realizovat telefonicky, e-mailem nebo osobně:

Co všechno mohou pozůstalí žádat

Občanský zákoník specifikuje jednotlivé druhy náhrad, na které mají pozůstalí po oběti dopravní nehody nárok. Tyto náhrady mají za cíl alespoň částečně zmírnit finanční i psychickou zátěž, kterou tragická událost způsobila. Mezi tyto náhrady patří:

  • odškodnění za duševní útrapy,
  • náklady na výživu pozůstalých,
  • náklady spojené s pohřbem.

Odškodnění za duševní útrapy představuje nejznámější a zároveň nejdůležitější nárok pozůstalých. Tento typ odškodnění má za cíl zmírnit emocionální a psychickou bolest, kterou pozůstalí prožívají po ztrátě blízkého v důsledku dopravní nehody. Tento typ odškodnění spadá do kategorie nemajetkové újmy a je určen především nejbližším členům rodiny zemřelého (děti, rodiče, manžel/manželka, vnuci a vnučky).

Výše finanční kompenzace za duševní útrapy se pro nejbližší příbuzné (děti, manžel/manželka, rodiče) zpravidla pohybuje mezi 500 000 Kč až 1 200 000 Kč na osobu. 

I vzdálenější příbuzní jako jsou tety, strýcové či snacha mohou požadovat odškodnění za duševní útrapy. Avšak odškodnění pro tyto osoby bývá výrazně nižší ve srovnání s částkami přiznávanými nejbližším rodinným příslušníkům.

TIP OD PRÁVNÍKA: K získání co nejvyššího možného odškodnění za duševní útrapy je velmi důležité předložit všechny relevantní důkazy, které prokazují vztah mezi zesnulým a pozůstalým. Může tím být např. čestné prohlášení popisující příbuzenský vztah či fotodokumentace z průběhu let.

odškodnění za duševní útrapy

Další odškodnění po pozůstalé 

Mezi další formy odškodnění pro pozůstalé patří výživné. Toto odškodnění je určeno osobám, které byly na zemřelém finančně závislé. Jsou to zejména děti a manžel/manželka. Cílem výživného je pokrýt životní potřeby, které by za běžných okolností zajišťoval zesnulý.

Pokud některý z pozůstalých uhradil náklady spojené s pohřbem, má právo žádat úhradu těchto výdajů. Mezi typické náklady pohřbu patří:

  • poplatky za hřbitov, pronájem hrobu;
  • zhotovení náhrobku, smuteční hostina;
  • květinová výzdoba a další.

Je však nutné, aby šlo o náklady, které jsou v dané době a místě považovány za přiměřené a odpovídají důstojnému uspořádání pohřbu.

Přehled náhrad: kdo a kdy může žádat odškodnění

Náhrada

Kdo může žádat

Výše odškodnění

Duševní útrapy

Nejbližší osoby blízké (např. děti, rodiče, manžel/manželka, vnuci) a také vzdálenější osoby blízké.

500 000 Kč až 1 200 000 Kč pro osobu (záleží blízkosti vztahu, závislosti a dalších faktorech).

Náklady na výživu pozůstalých

Nezaopatřené děti, manžel/partner

Rozdíl mezi dávkami sirotčího či vdovského důchodu a částkou, kterou by zemřelý poskytoval. Složitá náhrada k řešení.

Náklady pohřbu

Pozůstalí, kteří zaplatili náklady na pohřeb

Obvyklé náklady v místě a čase pohřbu (hřbitovní poplatek, pronájem hrobu, smuteční hostina atd.)

U koho odškodnění za duševní útrapy uplatit

Každá smrtelná dopravní nehoda ovlivňuje životy mnoha pozůstalých, kteří hledají cestu, jak se s touto náročnou situací vyrovnat. Existuje několik způsobů, jak získat odškodnění za duševní útrapy po autonehodě.

Nárok lze uplatnit

  1. přímo u viníka autonehody;
  2. u pojišťovny vozidla viníka nehody, u které má sjednané povinné ručení.

Odškodnění za duševní útrapy je totiž vypláceno z povinného ručení vozidla, které dopravní nehodu způsobilo.

Podívejte se na video s naším právníkem JUDr. Zbyňkem Drobišem k tématu odškodnění pozůstalých po autonehodě:

Jak získat odškodnění – mimosoudně nebo soudně?

Ve většině případů je nejlepší variantou požadovat odškodnění mimosoudní cestou přímo po pojišťovně viníka nehody. Mimosoudní dohoda bývá rychlejší a méně finančně náročná než dlouhé soudní řízení.

Pokud se však s pojišťovnou nelze dohodnout, máte možnost:

  • podat žalobu v civilním řízení;
  • přihlásit nárok na náhradu škody v rámci trestního řízení.

Všechny zmíněné varianty mají své plusy i zápory. Každý případ je jedinečný, a proto je důležité vybrat ten nejvhodnější postup s ohledem na jeho specifika. S tím dokáže pomoct zkušený advokát, který se pohybuje v oblasti náhrady nemajetkové újmy po dopravních nehodách.

TIP OD PRÁVNÍKA: Nemajetkovou újmu není ve většině případu nutné vyčíslovat do trestního řízení. Mnoho pozůstalých se mylně domnívá, že je nutné tento krok podniknout, jinak jim nárok na odškodnění propadne.

Bylo zahájeno trestní řízení?

U téměř každé smrtelné dopravní nehody je zahájeno trestní řízení. To má za cíl objasnit její příčiny a určit, kdo je za dopravní nehodu zodpovědný. Klíčovým faktorem pro získání spravedlivého odškodnění za duševní útrapy je stanovení viníka nehody.

Jakékoli spoluzavinění zemřelého snižuje celkovou výši odškodnění pro pozůstalé, a pokud trestní řízení prokáže, že nehodu nezavinil druhý účastník, mohou pozůstalí nárok na odškodnění úplně ztratit. Proto je nezbytné, aby se pozůstalí aktivně zajímali o průběh trestního řízení. Trestní řád jim v tomto procesu zajišťuje řadu práv. V trestním řízení se mohou pozůstalí nechat zastoupit advokátem.

advokát dopravní nehoda
Specializovaní právníci pro oběti autonehod.

Právní pomoc pro pozůstalé

Jsme advokátní kancelář specializující se na odškodnění nemajetkové újmy po dopravních nehodách. Pomůžeme vám získat odškodnění za ztrátu blízké osoby a zastoupíme vás v trestním řízení proti viníkovi nehody.

První konzultace vašeho případu je u nás zdarma. Kontaktujte nás telefonicky nebo e-mailem.

© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies