Vymůžeme vám odškodnění, na které máte nárok

720 072 059

Výše odškodnění za ublížení na zdraví při autonehodě

Výše odškodnění za ublížení na zdraví

Utrpěli jste zranění při nezaviněné autonehodě? Poradíme vám, jak získat odškodnění za ublížení na zdraví.

Kdo má nárok na odškodnění

Odškodnění slouží jako kompenzace za utrpěnou újmu na zdraví pro účastníka dopravní nehody.

Poškozený je ten účastník, který nehodu výlučně nezavinil. Druhou stranou je viník, který formálně dle občanského zákoníku odškodnění poskytuje.

Občanský zákoník mluví obecně o škůdci, který má poškozenému nahradit majetkovou i nemajetkovou újmu, kterou způsobil. Při autonehodě je škůdce viník nehody, který poškozenému nahradí újmu, včetně odškodnění za ublížení na zdraví.

Avšak fakticky peníze nevyplácí sám viník. V realitě je viník pojištěn a odškodnění se hradí z povinného ručení na jeho vozidle. V případě, že nemá povinné ručení sjednané, vyplácí odškodnění za zranění po autonehodě Česká kancelář pojistitelů z garančního fondu.

Potřebujete rychlou právní radu? Využijte konzultaci zdarma s naším právníkem. Stačí kliknout na tlačítko:

Poškozený po autonehodě

Nárok na odškodnění za ublížení na zdraví není limitován pouze na řidiče aut. Poškozeným může být:

  • řidič automobilu,
  • cyklista,
  • spolujezdec,
  • chodec,
  • nebo dokonce cestující v hromadné dopravě.

Často jsou poškození mylně přesvědčeni o tom,  že musí utrpět vážnou újmu na zdraví, aby měli nárok na odškodnění za ublížení na zdraví. Odškodnit lze žádat i za méně závažná poranění, jako například odřeniny nebo pohmožděniny, a v rámci stanovení rozsahu újmy na zdraví se bere v potaz nejen fyzická, ale také psychická újma poškozeného.

odškodnění po dopravní nehodě v roce 2025

Odškodnění za ublížení na zdraví

Každý případ má vlastní okolnosti a každý poškozený má jinak závažná zranění, jinak dlouhou a komplikovanou léčbu. Veškeré tyto faktory hrají roli při vymezování druhů náhrad pro jednotlivé případy. Proto doporučujeme k určení postupu konzultovat s advokátem.

Nicméně v obecné rovině můžeme rozdělit jednotlivé náhrady následovně:

  • Bolestné = náhrada za vytrpěnou bolest způsobenou nehodou, uplatní se ihned po stanovení rozsahu zranění (tj. po prvotním ošetření nebo propuštění z nemocnice). Případné budoucí operace lze snadno řešit doplatkem bolestného.
  • Ušlý výdělek = náhrada za ztrátu na výdělku po dobu dočasné pracovní neschopnosti, kterou lze uplatnit po ukončení pracovní neschopnosti nebo průběžně každý měsíc. V některých případech lze řešit také rentu.
  • Cestovné = náklady vynaložené na cesty do zdravotnických zařízení, cestovné lze žádat průběžně či hromadně po ukončení léčby.
  • Náklady léčení = náklady vynaložené na léky, zdravotnické pomůcky, lékařská ošetření, fyzioterapie a podobně, rovněž lze uplatňovat průběžně nebo najednou.
  • Náklady péče = náhrada za vynaloženou péči o poškozeného (nad rámec běžné rodinné solidarity), také lze uplatnit hromadně nebo po částech.
  • Ztížení společenského uplatnění = odškodnění trvalých následků po nehodě, řeší se po relativním ustálení zdravotního stavu – v praxi po jednom roce od nehody.
  • Další nemajetková újma = velmi individualizovaná náhrada, která je poskytována nad rámec bolestného a ztížení společenského uplatnění.

Podívejte se také na video s naším právníkem JUDr. Zbyňkem Drobišem s tipy, jak na vymožení co nejvyššího odškodnění za ublížení na zdraví při autonehodě:

Výpočet bolestného a trvalých následků

Ke stanovení výše bolestného a ztížení společenského uplatnění (trvalých následků) se využívá Metodika Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví.

Přestože není Metodika formálně právně závazná, v praxi je uznávaná, jak se strany soudů, lékařů a právníků, ale také ze strany pojišťoven.

Bolestné a někdy trvalé následky jsou nejčastěji stanoveny dle Metodiky pomocí formuláře konkrétní pojišťovny. Postup je následující:

  • Poškozený obdrží od pojišťovny formulář.
  • Ošetřující lékař dokument vyplní.
  • Pojišťovna na základě vyplněného formuláře vyplatí odškodnění za ublížení na zdraví.

Nicméně v praxi se často setkáváme s nesprávně vyplněnými formuláři, což v důsledku vede k nižšímu odškodnění. Hlavním důvodem častých chyb je nezkušenost ošetřujících lékařů ve vztahu k práci s Metodikou. Mezi nejčastější pochybení patří například špatné zařazení položky, opomenutí některých méně závažných zranění nebo procentuální nenavýšení bodového hodnocení v důsledku komplikované či zdlouhavé léčby.

Namísto formuláře doporučujeme nechat si zpracovat znalecké posouzení. Znalec je vyškolen k práci s Metodikou, a tak poškozenému spravedlivě ohodnotí všechny položky a využije všech možností, které Metodika nabízí. Znalečné lze uplatnit jako účelně vynaložený náklad u pojišťovny.

Naše advokátní kancelář zajišťuje a hradí pro klienty tyto potřebné posudky od spolupracujících znalců a odborníků.

Odškodnění po dopravní nehodě

Výše odškodnění při ublížení na zdraví

Výše odškodnění se liší u jednotlivých případů v závislosti na závažnosti zranění, komplikovanosti léčby nebo rozsahu trvalých omezení. Výše odškodnění vynaložených nákladů (cestovné, náklady léčení a péče) se samozřejmě odvíjí od skutečných nákladů poškozeného a ušlý výdělek od délky pracovní neschopnosti. Avšak bolestné a ztížení společenského uplatnění závisí na rozsahu ublížení na zdraví a trvalých následků.

Příklady odškodnění

Pokud vás zajímá výše odškodnění za ublížení na zdraví při autonehodě, podívejte se na následující příklady za jednotlivá zranění utrpěná v roce 2024.

Bolestné

ZraněníBodyČástka zaokrouhleně
Povrchová rána předloktí za 1 cm1433,- Kč
Povrchní poranění nosu52.167,- Kč
Zlomenina žebra208.668,- Kč
Zlomenina nosu4017.336,- Kč
Vymknutí zápěstí5021.671,- Kč
Těžký otřes mozku6026.005,- Kč
Traumatická amputace palce9039.007,- Kč
Poranění sedacího nervu12052.009,- Kč
Poranění menisku kolene20086.682,- Kč
Traumatická amputace pod kolenem270117.021,- Kč
Popáleniny III. stupně na 40 % povrchu těla1500650.115,- Kč

Ztížení společenského uplatnění (trvalé následky)

Trvalé následky se hodnotí také dle Metodiky, nicméně postup je odlišný. Na rozdíl od bolestného je k hodnocení trvalých následků zapotřebí osobního vyšetření lékařem popřípadě znalcem. Nelze proto stanovit přesné příklady jako u bolestného, ale obecně platí, že:

  • odškodnění méně závažných trvalých následků se pohybuje cca do 300.000,- Kč,
  • odškodnění středně závažných trvalých následků od 300.000,- Kč do 1.000.000,- Kč,
  • odškodnění velmi vážných trvalých následků je obvykle nad 1.000.000,- Kč a může dosahovat i několika milionů.

Ztížení společenského uplatnění bývá nejvyšší náhradou za ublížení na zdraví, a to zejména v důsledku dlouhodobé až trvalé povahy omezení. Aby bylo možné odlišit trvalé následky od přechodných, lze tuto náhradu uplatnit až po relativním ustálení zdravotního stavu. Ustálení zdraví ale trvá u každého jinak dlouho. Proto se v praxi ustálil postup řešení trvalých následků obvykle po jednom roce po autonehodě.

Výše odškodnění za ublížení na zdraví
Výše odškodnění za ublížení na zdraví – právně pomohou naši právníci

Právní pomoc po autonehodě

Naše advokátní kancelář poskytuje právní pomoc poškozeným po dopravní nehodě, kteří utrpěli újmu na zdraví. Pracujeme na základě následujících zásad:

  • „žádná výhra, žádná odměna“,
  • nejsme placeni od hodiny, ale procentuální výměrou (5-10 %) z vymoženého odškodnění,
  • u nezletilých si neúčtujeme žádnou podílovou odměnu,
  • necháváme zpracovávat kvalitní znalecké posudky, které za klienty hradíme,
  • první konzultace k případu je zdarma.

Rady od zkušeného právníka

Závěrem nabízíme několik rad a tipů z naší dlouholeté praxe v pomoci poškozeným po autonehodě:

  1. Po každé autonehodě se zraněním zavolejte policii, i když se vám bezprostředně po nehodě zdá, že jste neutrpěli žádná zranění. Některá poranění (například velmi častý opěrkový syndrom) se mohou projevit až s odstupem času.
  • Jestliže je viník trestně odpovědný, sledujte aktivně trestní řízení. Jeho průběh může mít důsledky na výši vašeho odškodnění.
  • Pokud máte pocit, že vám byla poskytnuta nesprávná výše odškodnění na základě formuláře pojišťovny, zvažte revizi znaleckým posudkem. Takto lze žádat o doplatek odškodnění.
  • Před soudním vymáháním finanční kompenzace (které je časově a finančně náročné) zkuste nejprve mimosoudní dohodu s pojišťovnou.
  • Nechte si poradit od specializovaného advokáta.

© JUDR. Zbyněk Drobiš | ochrana osobních údajů | cookies